Badanie mutacji w genie CHEK2

Cel badania

Mutacje uszkadzające gen CHEK2 są związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na niektóre nowotwory. Potwierdzone nosicielstwo którejś z mutacji założycielskich w genie CHEK2 podwyższa ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet od 2 do 5 razy, a  mężczyzn 10 – krotnie. Badania dla polskiej populacji potwierdziły podwyższone ryzyko zachorowania nosicieli mutacji na raka brodawkowego tarczycy, raka prostaty, jelita grubego i nerki.

Funkcja genu/białka

W odpowiedzi na uszkodzenia DNA i bloki replikacyjne, progresja cyklu komórkowego jest zatrzymywana poprzez kontrolę krytycznych regulatorów cyklu komórkowego. Białko kodowane przez ten gen jest regulatorem punktu kontrolnego cyklu komórkowego i przypuszczalnym supresorem nowotworów. Zawiera domenę interakcji z białkiem związanym z głowicą widełkową niezbędną do aktywacji w odpowiedzi na uszkodzenie DNA i jest szybko fosforylowane w odpowiedzi na bloki replikacji i uszkodzenia DNA. Po aktywacji wiadomo, że kodowane białko hamuje fosfatazę CDC25C, zapobiegając wejściu w mitozę, i wykazano, że stabilizuje białko supresorowe nowotworu p53, prowadząc do zatrzymania cyklu komórkowego w G1. Ponadto białko to oddziałuje z BRCA1 i fosforyluje je, umożliwiając BRCA1 przywrócenie przeżycia po uszkodzeniu DNA.

Badane mutacje

• NM_007194.4(CHEK2):c.470T>C (p.Ile157Thr)
  • NM_007194.4(CHEK2):c.444+1G>A
  • NM_007194.4(CHEK2):c.1100del (p.Thr367fs)
  • EK 10 + EK 11: rozległa delecja del5395

Choroby związane z mutacjami

• rak pęcherza
  • rak prostaty
  • rak jelita
  • rak piersi
  • rak płuca
  • zespół Li Fraumeni
  • mięsak kościopochodny

Czas oczekiwania na wyniki (dni robocze):

Rodzaj materiału:

Krew żylna (EDTA)

Wykonaj badanie, jeśli w rodzinie:

• najbliższej (np. matka, siostra, babcia, córka) występowały przypadki zachorowania na czerniaka i/lub raka trzustki i/lub płuca;
  • wykryto mutacje genu CHEK2